Jędrzej Kitowicz

190px-Jędrzej_Kitowicz

 

 

     Jędrzej Kitowicz urodził się 1 grudnia 1728 roku. O rodzicach, jak i miejscu urodzenia wiemy niewiele. Nie wiadomo, czy był szlachcicem, czy mieszczaninem. Uczył się w Warszawie. Po zakończeniu nauki odbył służbę u Mikołaja Lipskiego. Był jego długoletnim sekretarzem. W 1768 roku pod hasłami obrony wiary i starego porządku politycznego zawiązała się konfederacja barska. Kitowicz wstąpił w jej szeregi. Służył początkowo pod Ignacym Skarbkiem- Malczewskim. Walczył pod Radomiem i Częstochową. Będąc rotmistrzem dowodził konfederatami w Poznaniu. Pracował w sztabie generała Józefa Zaremby, ostatniego marszałka konfederacji w Wielkopolsce.

       W 1771 roku Kitowicz chce zostać księdzem. W październiku tego roku wstąpił do seminarium duchownego misjonarzy przy kościele św. Krzyża w Warszawie. Miał wtedy 42 lata. Nie miał odpowiedniego wykształcenia. Przerwał je po pierwszym roku. Kiedy i gdzie je ukończył nie wiadomo. W 1777 roku otrzymał w diecezji wrocławskiej pierwsze święcenia. W 1781 roku zostaje proboszczem rzeczyckim.

        W Rzeczycy przystępuje do uporządkowania materiałów historycznych oraz notatek z ważnych wydarzeń, gromadzonych od 1743 roku. Posłużą mu do pracy nad dwoma dziełami, których nie ukończy. 3 kwietnia 1804 roku umiera. Jego dzieła to: Pamiętniki, czyli Historia polska; Opis obyczajów za panowania Augusta III. Największą popularność przyniesie mu Opis obyczajów…, całość ukaże się drukiem w 1840-1841.

        Opis obyczjów… możemy uznać za najważniejszy przekaz obyczajów w Polsce, w czasach saskich. Dzieło Kitowicza interesowało innych pisarzy, m.in.: F. Skarbek; J.I Kraszewski, H. Rzewuski, H. Sienkiewicz.

 

Biografia Jędrzeja Kitowicza i Opis obyczajów… https://literat.ug.edu.pl/autors/kitow.htm

Fotografia: https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99drzej_Kitowicz

 

Wiedzieliście kim jest Jędrzej Kitowicz? Podobają się Wam takie noty biograficzne?

Czekam na Wasze komentarze!

Do następnego?

6 myśli w temacie “Jędrzej Kitowicz”

  1. Cóż… Trochę wstyd przyznać, ale niespecjalnie ciągnie mnie do starszej literatury, dlatego też nie kojarzę autorów tworzących kilkadziesiąt czy kilkaset lat wstecz (chyba że ich dzieła omawiałam w szkole, ale to już inna bajka). Tym samym dane „Jędrzej Kitowicz” niewiele mi mówiły i dopiero Twój wpis nieco zmienił tę sytuację.
    A co do pomysłu, to wydaje się w porządku, dlatego życzę ci, aby jego czytelnikami zostali ci, co także uwielbiają tego typu „klimaty” (nie wiem, jak inaczej to nazwać) i będą w stanie cieszyć się z Tobą tymi informacjami. 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s