Recenzja książki „Nowe reguły” Catherine Hakim

Kochani,

Przychodzę do Was z nową recenzją. Zapraszam Was do przeczytania 🙂

Tytuł: Nowe reguły. Portale randkowe, romanse pozamałżeńskie i siła erotyki.

Autor: Catherine Hakim

Tłumaczenie: Krzysztof BednarekZnalezione obrazy dla zapytania nowe reguły catherine hakim

Wydawnictwo i rok wydania: Czarna Owca, 2014 rok

Ilość stron: 296

Okładka: Miękka

Fotografia książki : https://archiwum.allegro.pl/oferta/chemia-korepetycje-maturzysty-maria-urbanczyk-i5140945119.html

 

Catherine Hakim jest autorką książki Nowe reguły. Portale randkowe, romanse pozamałżeńskie i siła erotyki. Urodziła się 30 maja 1948 roku. Zajmuje się socjologią a dokładnie specjalizuje się w zatrudnianiu kobiet i ich problemach. Jej publikacje Teoria preferencji i Teoria defektów seksualnych stały się przełomem w kwestii uwłasnowolnienia współczesnych kobiet. Obecnie jest profesorem w Instytucie Badań Społeczeństwa Obywatelskiego ( Civitas). Wcześniej pracowała w brytyjskim urzędzie centralnym i była starszym pracownikiem naukowym w London School of Economics oraz w Centre for Policy Studies. Jest profesorem wizytującym w Centrum Badań Społecznych w Berlinie.[1]

Każdy z nas chociaż raz w życiu założył sobie konto na portalu randkowym, albo dla singli. Niektórzy w taki sposób szukają swoich drugich połówek, niektórzy wrażeń na jedną noc, albo po prostu przyjaciół. W czasach współczesnych jest to proces bardzo częsty ze względu na to, że Internet rozwija się w oszałamiającym tempie. Praca, szkoła, obowiązki domowe zmuszają nas do tego, abyśmy byli obecni w świecie wirtualnym. Ale czy jest to dobre dla naszych relacji z drugim człowiekiem? Czy rzeczywiście w portalach randkowych chodzi o poznanie kogoś na stałe ? A może jest powodem do tego, aby spróbować zaszaleć i poznać samego siebie do czego jesteśmy zdolni i czy mamy jeszcze jakiekolwiek hamulce.

Autorka książki próbuje nam uświadomić do czego tak naprawdę są potrzebne portale. Mianowicie jest to sposób na samotność, brak seksu w małżeńskiej alkowie, albo nasza ludzka ciekawość pcha nas do niezobowiązującego romansu, pomimo udanego życia małżeńskiego. Reklamy takich portali są bardzo przekonujące. Ich hasła przekonują potencjalnego zainteresowanego do próby założenia konta. Głównymi „klientami” są mężczyźni. Mają bardzo dobre wykształcenie, często podróżują z powodu pracy. Czują się samotni w hotelowych pokojach, albo mają wygórowane potrzeby seksualne. Niektórzy nie narzekają na seks w małżeństwie, ale chcieliby spróbować sztuki miłości z kimś innym. Kobiety zazwyczaj nie mają wygórowanych potrzeb w stosunku do mężczyzn, są to Panie samotne, które szukają poczucia bezpieczeństwa lub spełnienia swoich fantazji. Portale dla żonatych i mężatek nie pobierają opłat od Pań. Panowie muszą zapłacić za założenie konta. Jest to spowodowane dużym zainteresowaniem z ich strony.

Hakim wychodzi z założenia, że zdradę można wybaczyć. Twierdzi, że nie ma co od razu skreślać relacji z tego powodu. Skok w bok jest zazwyczaj niezobowiązujący i jest to  wina po obu stronach par. Zazwyczaj brak gorących relacji w małżeństwie, zmęczenie partnerki spowodowane macierzyństwem lub intensywna praca pcha partnerów do zdrad. Później skrzywdzone kobiety próbują odegrać się na swoich mężach i też ich zdradzają. Wtedy porachunki zostaną wyrównane. Czasem partnerzy w ogóle nie przyznają się do zdrad. Autorka podaje przykłady z życia małżeńskiego we Francji, Anglii i Włoch. W ten sposób chce nam pokazać jak w innych krajach podchodzą do instytucji małżeństwa i czy kierują się jakimiś zasadami moralnymi.

Według autorki ta książka ma pomóc zrozumieć żonom powody romansów mężów. Próbuje wytłumaczyć na czym polega taki romans. Zazwyczaj jest to fascynacja erotyczna, która motywuje do spróbowania czegoś szalonego. Hakim wskazuje jak to wygląda. Sama nazywa to Mapą drogowa romansu XXI wieku[2]. Główną taką mapą jest Internet. Daje on możliwości poznania osób z innego zakątka ziemi, intersujących się z zupełnie inną dziedziną niż my. Rozwój portali dla żonatych i zamężnych ma za zadanie zachęcać osoby  do nawiązywania romansów. Jest to skierowane dla osób, którzy pragną więcej seksu, namiętności i braku zobowiązań. Przez to mogą rozwijać swoje fantazje i nie boją się o nich otwarcie mówić. Te osoby, które nie są na tyle odważne, aby spotkać się z drugą osobą twarzą w twarz decydują się na ranki w Internecie lub cyberseks. Osoby decydujące się na wirtualne relacje seksualne chcą poznać swoje granice. Często decydują się na różnorodności seksualne takie jak seks grupowy. Inni użytkownicy poszukują bardziej perwersyjnego seksu czyli BDSM.

Nowe reguły są bardzo przydatną literaturą. Możemy pochylić się nad problem jaki dotyczy w XXI wieku. Pokazuje w jaki sposób nawiązujemy kontakty międzyludzkie przez Internet. Stajemy się kimś innym niż jesteśmy w rzeczywistości. Jesteśmy awatarami, które nie mają żadnych zahamowań, wtedy nic nas nie krępuje i mówimy otwarcie o swoich potrzebach i fantazjach.

Po zakończeniu czytania książki zastanawiałam się, czy rzeczywiście można wybaczyć romans. Doszłam do wniosku, że chyba to do końca nie jest możliwe. Wiadomo, kiedy dzieją się takie sytuacje to wina leży po obu stronach. Czasem brak rozmów w małżeństwie, zapracowanie, macierzyństwo staje się nieporozumieniem w związku. Ale, żeby od razu kogoś zdradzać? Według mnie to jest pójście na łatwiznę. Po co się starać jak mogę mieć to czego ja oczekuję, bez większego starania i zobowiązania, bo i tak dostaniemy to co chcemy. A życie nie polega na łatwiźnie tylko na ciężkiej pracy każdego dnia.

Jakie jest Wasze zdanie można wybaczyć romans nawet, jeżeli jest niezobowiązujący?

Czekam na Wasze komentarze 😊

Do następnego !

 

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Paper Moon

Przypisy:

[1]https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Catherine_Hakim&prev=search

[2]C.Hakim. Nowe reguły. Potrale randkowe, romanse pozamałżeńskie i siła erotyki. Wydawnictwo Czarna Owca. Warszawa 2014. Tytuł został zaczerpnięty z wprowadzenia.

 

 

Reklamy

4 myśli w temacie “Recenzja książki „Nowe reguły” Catherine Hakim”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s